B Sınıfı Ehliyet ile Kullanılabilir
kırmızı-renk-motor
mavi-renk-motor
moto-kahvrengi-renk
moto-siyah-renk
beyaz-renk-motor

50 cc Scooter ile merak ettiğiniz tüm detaylar bu yazımızda. Geçmiş dönemlerden günümüze insanların her zaman ulaşım ihtiyacı olmuştur. Motorlu taşıtların icadı sonrası 4 tekerli otomobillerin yanı sıra 2 tekerli, motosiklet denilen ulaşım araçları da popülerlik kazanmıştır. Uzun yolculuklar için tasarlanan modellerinin yanında daha çok şehir içi kullanıma yönelik düşük motor hacimli araçlarda geliştirilmiştir. 50 cc Scooter olarak bilinen motosikletler bu araçların başında gelmektedir. Normalde motosiklet kullanıcıların kendi sınıfına özgü bir ehliyet bulundurması gerekirken 50 cc Scooter B tipi ehliyetle de kullanılabilmektedir.

 50 cc Scooter araçlarda kullanılan cc, cubic centimeter ifadesinin kısaltmasıdır. Kübik kapasite olarak da bilinen bu kısaltma motor hacmi anlamına gelmektedir. Kübik kapasite ağırlık, tork, beygir gücü, güç ve ağırlık oranı gibi unsurlar ile birlikte motor performansını belirleyen etmenlerden biridir. 50 cc motor her ne kadar düşük bir motor hacmi gibi görünse de şehir içi ulaşımda belli ihtiyaçları karşılar niteliktedir.

 50 cc Scooter Modelleri

 Motosiklet piyasasında birçok farlı markanın 50 cc motor sınıfında ürettiği alternatif modelleri yer almaktadır. Bu motorların ortak özellikleri arasında tek silindirli, dört zamanlı ve hava soğutmalı bir motor yapısı, otomatik şanzıman, disk ve kampanalı fren sistemleri bulunmaktadır. Bunun haricinde modeline göre değişik hız gösterge paneli, silindir çapı ve ateşleme sistemi de kullanılmaktadır. Kanuni.com.tr adresi üzerinden 50 cc scooter modelleri incelenip detaylı bilgi alınabilir.

 50 cc Scooter Yakıt Tüketimi

 Yakıt tüketimi açısından bakıldığında 50 cc motor araçların oldukça uygun yakıt harcama oranlarına sahip olduğu görülecektir. Bu nokta da 50 cc Scooterların 100 kilometrede ortalama 2-4 litre yakıt tükettiği bilinmektedir. Bu araçların azami hızı 45 km/s olarak kabul edilmekte ve dolu bir depo ile yaklaşık 400 km civarında yol kat edilebilmektedir. Bu durumda söz konusu scooterın kullanım tarzı da etkilidir. Düşük yakıt tüketimi ile 50 cc scooter fiyatları uygun düzeylerde kalmakta ve bu motorlar sık tercih edilen bir ulaşım aracı haline gelmektedir.

 50 cc Scooter Avantajları

 Avantaj olarak değerlendirilebilecek konuların başında diğer araçlara göre daha uygun 50 cc scooter fiyatları gelmektedir. Bunun yanında bu araçlar için B sınıfı ehliyetin yeterli olması ve başka bir ehliyet türüne ihtiyaç duyulmaması da önemli bir avantajdır. Yıllık motorlu taşıtlar vergisine (MTV) tabi olmaması, trafik sigortası zorunluluğu bulunmaması diğer olumlu yönleri olarak gösterilebilir. Ayrıca 50 cc scooter modelleri küçük ebatlarına ve ağırlığına bağlı olarak kolay kullanım sağlaması ve park etme imkânı tanıması da diğer bazı önemli avantajlarıdır.

 50 cc Scooter Fiyatları

 50 cc Scooter fiyatları birçok değişkene göre farklılık gösterebilmektedir. Söz konusu aracın markası, servis hizmetinin kalitesi, kolay parça temin edilip edilememesi, görsel tasarımı, piyasa dominasyonu bu değişkenler arasında gösterilebilir. Ayrıca zaman zaman markaların ve scooter firmalarının yapmış olduğu kampanyalar ve indirimlerde piyasa fiyatlarını etkilemektedir. Bu noktada 50 cc scooter almak isteyen bir kişinin uygun fiyat aralığı ve satış sonrasında destek kapsamında yeterli araştırmayı yapmasında fayda bulunmaktadır. Uygun scooter fiyatları bağlamında daha fazla bilgi kanuni.com.tr adresi üzerinden alınabilir.

 50 cc Scooter Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 Kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayan bir scooter temin etmesi ve sonrasında bu araçtan en üst düzeyde verim sağlayabilmesi için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Aynı şehirde bulunan okul, işyeri gibi yerlere gidip gelmek için tercih edilebilecek bu araçlar küçük çaplı gezintiler için de gayet uygun motorlardır. Fakat tüm 50 cc scooter modelleri için uyulması gereken bazı kurallar da vardır. Kullanım için en az 16 yaşında olmak, kask takmak, 2 yılda bir aracı muayene ettirmiş olmak bu kurallar arasındadır. Ayrıca araç sıfır alınmış ise ilk muayenesi 3 yıl sonra yaptırılmaktadır.

 Satın alınan bir 50 cc Scooter ile kişi adına noterden onaylı bir ruhsat çıkarılmaktadır. Öte yandan otoyollara girmesi yasak olan 50 cc scooterlar için şehir içi hız limiti de 45 km/s olarak belirlenmiştir. Aşırı yağmurlu, fırtınalı ve karlı hava koşullarında kullanılmaması tavsiye edilen scootertarın güvenlik hassasiyeti bulunabilmektedir. Trafik sigortası yapılmadığı için olası kaza durumlarında doğabilecek kaza masraflarının tamamı araç sahibine veya kullanıcısına ait olacaktır.

50 cc Motosikletimiz Kanuni Trodon XS 50 modelimizi inceleme yapabilirsiniz.