İlk olarak kişisel kullanım ve turistlere özel olarak doğa turları için alımı olan motorlar ilerleyen günlerde model sayısında artış yaşanması aynı zamanda buna bağlı olarak kullanım yerlerinin çeşit çeşit olması geniş bir kitleye dayanmasına neden olmuştur. Motor kullanıcıları ATV gibi bir motora sahip olmak için ekonomik zorlukları aşmışlardır. Son zamanlarda devlet aracılığı ile yapılan düzenlemeler ile bu motorların ithal, teknik özellikleri ve kullanım kılavuzu gibi farklı farklı geliştirmeler elde edindi.

 Devletin bu düzenlemeleri koymasının nedeni ise motor kullanıcıları için genel olarak keyifli ve güvenli bir sürüş ortamı hazırlamaktır. Dört veya altı tekerlekli olan ATV motor, genellikle içten yanmalı karbüratör ya da yakıt püskürtmesi enjeksiyon ile çalışan ufak arazi taşıtları diye geçmektedir. Her türlü engebeli yollarda çalışması için yapılan bu dört tekerlekli veya altı tekerlekli olan araçlar motor kullanıcıları için hobi veya hizmet için kullanılmaktadır.

 ATV Modelleri

 Motor kullanıcılarının kullandığı hizmet amaçlı motorlara bakıldığında ATV düşük cc motorda dört çarpı iki aktarma da kullanılmaktadır. Yüksek cc motorlu taşıtlara bakıldığında ise çoğunluğu dört çarpı dört aktarma ile çalışmaktadır. Bu gibi taşıtların özellikle yüksek cc bakımına sahip motorlu taşıtlar herhangi bir arazide hiç durmadan ilerleyebilmektedir. Palet takmak için en az 500 cc motor hacmine ihtiyaç duyulmaktadır. Böylelikle palet takıp derin karlı bir arazide ilerlemek kolay olmaktadır. Paletin takılması için tüm motorların yüksek motor hacmine sahip olması gerekmektedir.

 Bu gibi motorlarda genellikle motordaki güç motorun tekerleklerine C.V.T. şeklindeki şanzıman iletmektedir. Bu motorlar çoğunlukla hobi amaçlı kullanılıp zeminde tur atmak için tercih edilmektedir. Kurumların tercih ettiği ATV ise altı çarpı altı motorlu taşıtlarda bulunmaktadır. Bu motorlarda genellikle hizmet amaçlı kullanılan motor sınıfına girmektedir. Aynı zamanda fazladan arkada bulunan iki ayrı tekerleğe sahiptir. Bu motorun altı tekerine de motordan güç verilir. Dört çarpı dört ve altı çarpı altı motorlar arka kısımdan itmeli olarak da kullanılmaktadır. Hizmet amaçlı ATV motor modelleri 250 ile -1000 cc arasında motor hacimleri değişmektedir.

 Bütçeye Göre ATV Motor Fiyatları

 Kullanım alanlarına bakıldığında her bir motor farklı özellikle ile bütünleştirilmiştir. Hem teknik özellikleri ile hem de tasarımları ile günümüzün popüler aracı haline gelmiştir. Çeşitli özelliklerine göre ATV motor fiyatları her bütçeye uygun fiyat sunmaktadır. Özelliklerine göre ATV motor fiyatları modellerine bakıldığında fiyatta değişkenlik göstermektedir. Birçok işte kullanılmasının yanı sıra doğa severler veya doğa sporları ile ilgilenen çoğu motor kullanıcıları tarafından farklı arazi yapısıyla da dikkat çeken ATV motor fiyatları hobi olarak kullanılmaktadır.

 ATV Motorları Kaç Km Hız Yapar?

 Bu motorun hızı motor gücüne bağlı olarak sıklıkla değişmektedir. Örnek verecek olursak trafikte kullanılan motor modelleri 65 ile 80 km hızına sahiptir. Buna bağlı olarak daha düşük ATV motor modelleri bakıldığında bu motorlar 40 ile 55 km hız gücü yapabilme kapasitesine sahiptir.

 ATV Motoru Nasıl Çalıştırılır?

 ATV motor motosikletlere benzer çalışma mekanizmasına sahiptir. ATV motor araçlar benzin ve akülü sistem ile çalışma kapasitesine sahiptir. Çalıştırılması çok kolay olan bu motorların kontak düğmesine basıldığında motor kullanıma uygun hale gelir. Motor kullanıcılarının dikkat etmeleri gereken önemli nokta bu motorun manevra kabiliyeti oldukça güçlü araçlardan olmadığı için motor kullanıcılarının keskin dönüşlerden kaçması gerekmektedir.