Konya, İç Anadolu’nun öne çıkan merkezlerinden. Yüzölçüm bakımından Türkiye’nin en büyük şehri. Kültürel ve inanç turizmi açısından ülkenin gözde şehirlerinden. Çatalhöyük, Karatay Medresesi, Mevlana Müzesi ve Türbesi gibi önemli tarihi mekanlara sahip. Ayrıca, Beyşehir Gölü, Tuz Gölü, Meke Gölü gibi önemli doğal güzellikleri ile gezmek için ziyaretçilerine pek çok alternatif seçenek sunar. Bunun yanı sıra, Ankara, Eskişehir, Antalya gibi önemli merkezlere yakın konumda. Nitekim, her yıl pek çok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaretçi akınına uğrar. Peki Konya’da nereler gezilmeli? Konya’da güzel bir tatil için yola çıkmadan önce şehir ile ilgili merak ettiklerinizi bu yazıda bulabilirsiniz.

Konya’nın Tarihi Yerleri Nelerdir?

Konya tarihsel süreçte farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle, bünyesinde kültürel değeri yüksek pek çok tarihi eser barındırır. Konya’nın tarihi mekanları şu şekilde sıralanabilir:

  • Karatay Medresesi
  • Mevlana Müzesi
  • Aya Eleni Kilisesi
  • Çatalhöyük
  • Bedesten Çarşısı
  • İnce Minareli Medrese
  • Meram Köprüsü
  • Aziziye Cami

Kentin tarihine tanıklık etmek, şehri keşfetmek isterseniz tarihi eserleri gezerek Konya tatilinize başlayabilirsiniz.

Karatay Medresesi

Karatay Medresesi, döneminin önemli eğitim yapılarından. Günümüzde ise şehrin simge tarihi eserlerinden. Yapı, Konya Ferhuniye mahallesinde bulunur. Merkeze yakınlığı nedeniyle tarihi esere ulaşım oldukça kolay. Yapı, 1251 yılında Anadolu Selçuklu Devleti döneminde inşa edilmiştir. Taş işçiliğinin özgün mimari örneklerinden olan yapı Selçuklu Dönemi’nin süsleme sanatlarını da yansıtır. 1955 yılında Çini Eserler Müzesi dönüştürülen yapıyı ziyaretinizde birbirinden farklı çini süsleme eserlerini de görebilirsiniz.

Mevlana Müzesi ve Türbesi

Konya Mevlana Müzesi şehirde turistler tarafından en çok ziyaret edilen mekanlardan. Tarihsel dönemlerde Konya’da yaşayan önemli alimler arasında yer alan Mevlana’nın Türbesi de burada. Dünya çapında bilinirliğe sahip Mevlana Celaleddin Rumi’nin defnolunduğu türbe ve müzenin şehir için tarihi, turistik ve kültürel değeri de fazla. Yapı, taş malzeme ile inşa edilmiştir. Müzede Karamanoğlu Beyliği, Osmanlı ve Selçuklu Devleti’ne ait el yazması kültürel eserleri de keşfedebilirsiniz.

Aya Eleni Kilisesi

Aya Eleni Kilisesi, Bizans Devleti döneminde inşa edilmiş bir yapı. Tarihi eserin Bizans Devleti Konstantinus’un annesi Helena tarafından yaptırıldığı bilinir. Konya’nın meşhur kesme sille taşı ile inşa edilmiştir. Yapı Sultan Abdülmecit tarafından onarılmış, günümüze kadar ulaşmıştır. Kiliseye kuzey bölümünde yer alan dış narteks kapısından girilir. Avlulu plan ile oluşturulan yapının iç mekanında duvar süsleme sanatı olan fresklere rastlanır.

Çatalhöyük

Çatalhöyük, Konya’ya 45 km mesafede Çumra ilçesinde yer alır. Arkeoloji ve kültürel değeri ile önemi yüksek bir mekan. Yerleşimin 9.000 önce inşa edildiği düşünülür. Alanda yapılan kazı çalışmaları sonucunda Bakır Çağı, Cilalı Taş Devri dönemlerine ait izlere rastlanmıştır. Çatalhöyük Konya’da sıklıkla ziyaret edilen turistik merkezler arasında. Alan 2012 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır. Aynı zamanda, sit alanı olarak koruma altına alınan bölge turizme kazandırılmıştır. Çatalhöyük 1958 yılında keşfedilmiştir. Bölge arkeoloji tutkunlarının Konya’da ilk ziyaret etmesi gereken mekanlar arasında.

Bedesten Çarşısı

Bedesten Çarşısı Konya’nın Kapalıçarşısı olarak tanımlanabilir. Bedesten, Konya’da tarihi çarşı olarak hala hizmet verir. Alışveriş yapmak isteyenlerin uğrak noktası olan çarşı Osmanlı Devleti döneminde Kanuni Sultan Süleyman devrinde inşa edilmiştir. Yapının imar yılının 1538 yılı olduğu bilinir. Tarihi eser 2013 yılında restore edilerek halka açılmıştır.

İnce Minareli Medrese

İnce Minareli Medrese, Selçuklu Devleti Veziri Sahip Ata döneminde inşa ettirilmiştir. Yapının imarı 1260-1264 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. İşlemeli taş kapısı, çinilerle süslü minaresi ile Konya’nın simge mimari eserleri arasında yer alır. Yapı 1936 yılında onarılmış, 1956 yılında Taş ve Ahşap Eserler Müzesi olarak Konya’ya kazandırılmıştır. Müze içerisinde Karamanoğlu Beyliği ve Selçuklu dönemine ait oyma ahşap eserler, sandukalar, rölyefler sergilenir. Müzesi sabah 9, akşam 17 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Meram Köprüsü

Köprü, Konya’nın tarihi ilçelerinden Meram’da yer alır. Meram Deresi üzerine inşa edilen eser kemerli yapıya sahip. Şehirde öne çıkan tarihi eserler arasında yer alan köprü günümüze kadar sağlam kalmış mimari ögeler arasında. Köprünün çevresi ise meşhur Meram Bağları ile çevrili. Aynı zamanda mesire alanı olarak hizmet veren mekanda sevdiklerinizle güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Aziziye Cami

Aziziye Cami, Osmanlı Devleti döneminde 17.yy’da inşa edilmiştir. Konya Karatay ilçesinde bulunan Cami, 1676 yılında inşa edilmeye başlanmış, 1867 yılında tamamlanmıştır. Sultan Abdülaziz döneminde inşa edilen yapı klasik Osmanlı mimarisinden ziyade Barok mimarinin özelliklerini taşır. Kemerli nişli pencere açıklıklarına sahip yapının üzeri kubbe ile örtülmüştür.

Konya’nın Doğal Güzellikleri Nelerdir?

Konya İç Anadolu’da yer alan, yüzölçüm bakımından geniş bir alanı kaplayan şehir. Bu nedenle, kentin çevresinde pek çok göl, vadi, mesire alanı, park mevcut. Beyşehir Gölü, Meke Gölü, Tuz Gölü şehirde öne çıkan sulak alanlar. Tınaztepe Mağarası, Leylekler Vadisi Konya’da doğa içerisinde vakit geçirmek isteyenler için ideal.

Beyşehir Gölü

Beyşehir Gölü, Konya’ya 90 km mesafede yer alır. Türkiye’nin önemli milli parklarından olan alan Konya’da en fazla ziyaret edilen yerlerden. Türkiye’nin en büyük 3.gölü kabul edilen Beyşehir’de pek çok farklı aktivite yapmak imkanı da mevcut. Ayrıca, göl tatlı su balıkçılığı ile de oldukça meşhur. Beyşehir Gölü’nde yapılacak aktiviteler; kuş gözlemciliği, profesyonel fotoğrafçılık, trekking, olta balıkçılığı olarak sıralanabilir.

Meke Gölü

Meke Gölü, Konya Karapınar’da yer alır. Dünya’nın nazar boncuğu olarak ifade edilen göl Pleistosen Çağı’nda sönmüş volkan kraterinin ilk olarak patlaması, ardından oluşan çanağın su ile dolmasıyla oluşmuştur. Konya’nın simge mekanları arasında yer alan Meke Gölü Ramsar alan koruma altına alınmıştır.

Tuz Gölü

Tuz Gölü, yüzölçüm bakımından Van Gölü’nden sonra 2.büyük gölü olarak kabul edilir. Göl tabanındaki tuz yataklarından Türkiye’nin %40 tuz ihtiyacı karşılanır. Tektonik oluşumlu olan Tuz Gölü Konya’da sıklıkla ziyaret edilen turistik mekanlardan. Yaz, kış mevsiminde Tuz Gölü’nde oluşan manzaralar ile eşsiz bir mekan. Fotoğraf tutkunları için gün batımında etkileyici manzaralara sahip.

Tınaztepe Mağarası

Tınaztepe, 1968 yılında keşfedilmiş Türkiye’nin en büyük doğal oluşumlu mağarası. Büyüklük açısından ise Tınaztepe Dünya’nın en büyük 3.mağarası kabul edilir. Mağaranın uzunluğu 22 kilometre olmasına rağmen içerisinde sadece 1580 metre alan yürüyerek gezilebilir. Mağaranın iç mekanında gölet, sarkıt, dikit ve sütun gibi damlataş oluşumları ve havuzları mevcut.

Leylekler Vadisi

Leylekler Vadisi, Konya Beyşehir’de Yeşildağ beldesinde yer alır. İlkbaharı müjdeleyen leyleklerin doğal yaşam alanı olduğu için vadi adını buradan alır. Doğal yaşam gözlemciliği yapmayı sevenler, belgesel meraklıları için iyi bir seçenek. Doğa turizmi için Konya’nın öne çıkan mekanlarından.

Konya’nın Meşhur Yemekleri Nelerdir?

Konya’da epey gezdiğiniz ve kısa bir yemek molası vermeye ihtiyacınız varsa şehirdeki yöresel lezzetleri deneyimleyebilirsiniz. Şehrin yerel lezzetleri; etliekmek, tirit, fırın kebabı, kuru bamya çorbası, yağ somunu, arabaşı çorbası, zerde olarak sıralanabilir. Konya’da yemek yenecek yerler için merkez ve civarındaki ilçeleri tercih edebilirsiniz.

eKuralkan tarafından sunulan avantajlarla temin edebileceğiniz motosiklet ile şehirde istediğiniz her yere kolay bir şekilde ulaşabilir, Konya’da keyifli ve konforlu bir tatil yapabilirsiniz.