Türkiye’nin tam ortasında yer alan ve bir zamanlar güvenilir konumu nedeniyle Atatürk’ün başkent olarak düşündüğü Yozgat gizli bir cennettir. Tarih boyunca hiç düşmanla karşılaşmamış bir il olan Yozgat ayrıca Türkiye’nin ilk milli parkı olan Çamlık’a da sahiptir. Türkiye’nin ilk evlilik sözleşmesi, posta pulu gibi birçok ilklere imza atan Yozgat neyi ile meşhur? Şehirde nereleri gezip görmelisiniz? merak ettiğiniz tüm detayları içerikte bulabilirsiniz.

Yozgat’a Yakın Gezilecek Yerler

Yozgat il merkezinde yürüyerek ulaşabileceğiniz birçok tarihi lokasyon vardır. Konaklamayı merkez ilçede yapıyorsanız yürüyüş esnasında mutlaka öncelikle müzeye uğrayarak şehir hakkında fikir edinmeli, şehrin sembolü saat kulesinde fotoğraf çekmelisiniz. “Yozgat merkezde neler var?” sorusuna şu yanıtlar verilebilir:

Yozgat Müzesi

Nizamoğlu Konağı’nda açılan müze köklü bir geçmişe sahiptir. Gayri Menkul Eski Eserler Yüksek Kurulu Başkanlığı tarafından korumaya alınan konak önceleri konut olarak kullanılsa da daha sonra Kız Sanat Okulu, Tekel Deposu gibi amaçlarla değerlendirilmiştir. 1985 yılında şu an da devam eden müze işleviyle tekrar açılmıştır. Müze alt katında arkeolojik, üst katında etnografik eserler sergilenir. Üst kattaki odalarda 19. yüzyıl resim sanatının en özel parçalarını görebilirsiniz.

Yozgat Saat Kulesi

Belediye Başkanı Tevfik Zade Ahmet Bey döneminde Şakir Usta adlı bir zanaatkarın elinden çıkan saat kulesi çanlarla birlikte 7 katlıdır. Sarı küfeki kesme taştan inşa edilen saat kulesinin 4 cephesindeki saatler kuleyle aynı yılda yapılmıştır. Bugün şehrin sembollerinden biri olan saat kulesi çaldığında şehrin her yerinden duyulduğu rivayet edilir.

Çapanoğlu Camii

Şehir merkezinde bulunan tarihi yapılardan biri de İstanbulluoğlu mahallesi Çapanoğlu camidir. Büyük Cami, Ulu Cami gibi isimlerle adlandırılan yapının mimarisinde Avrupa etkili Türk Mimarisi izleri görülür. 1779 yılına tarihlenen yapı içeri ve dışarı cami olmak üzere iki bölümüyle hizmet verir.

Çorum Boğazkale

Yozgat’a yakın gezilecek yerler listesine yaklaşık 2 saatte ulaşabileceğiniz Çorum Boğazkale’nin de eklenmesi gerekir. Şehir dışında olmasına rağmen tarihi güzellikleri nedeniyle mutlaka Yozgat’a yolunuz düştüğü zaman uğramanız gereken bir ilçedir. Boğazkale ilçesine gidince şuraları ziyaret edebilirsiniz:

  • Hattuşa Ören Yeri küçük surlarla çevrili, Hattuşaş olarak bilinen tarihi derinliğe sahip bir merkezdir. Hititlerin başkenti olan Hattuşaş açık hava müzesi niteliği taşır. 1986 yılında UNESCO Türkiye’de Dünya Kültür Mirası Listesi, 2001 yılında UNESCO Dünya Belleği Listesi’ne girmiştir.
  • Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı Hattuşaş’ın 2 kilometre uzağında yer alır. Şehrin dışında yeni yıl kutlamaları için hazırlanan açık hava tapınağında kayalara işlenmiş tanrı ve tanrıça kabartmaları vardır. Bin Tanrılı Halk olarak tanınan Hitit inanç sistemlerini anlatan en güzel örneklerden biridir.
  • Boğazkale Müzesi de ziyaret sırasında uğramanız gereken yerler arasındadır. Özellikle Boğazköy Sfenksi görülmeye değer eserler arasında yer alır.
  • Dulkadiroğlu Konağı UNESCO Dünya Belleği Listesi içinde yer alan 350 yıllık geçmişe sahip bir yapıdır. Boğazkale ilçesindeki yaşayan Dulkadiroğulları beyliği soyundan gelme Dölarslan ailesine ait bir yapı “Ağaların Konağı” olarak anılır.

Yozgat Gezilecek Tarihi Yerler

Yozgat gezisine başlamadan önce tarihi yerler listesini hazırlamak gezi rotasını çıkarırken size fayda sağlar. Birbirine yakın lokasyonlar için ne kadar zaman ayırmanız gerektiğini kendiniz belirleyebilirsiniz. Ziyaret etmeniz gereken Yozgat’ın turistik yerleri nelerdir?

Sarıkaya Roma Hamamı

2018 yılında UNESCO listelerine girmeyi başaran ve Kral Kızı Hamamı olarak da bilinen lokasyon kaplıca tesislerine bağlıdır. Roma döneminde “Aqua Sarvenae” olarak anılan hamam zamanında şifalı suları ile ün salmıştır. Bugün hamamın çoğu yıkık halde olsa da havuz ve kemerlerinin kalıntıları görülebilir.

Kerkenes Harabeleri (Kayıp Şehir Pteria)

Yozgat’ın en gizemli yerlerinden biri olan Kerkenes Harabeleri Sorgun ilçesi Şahmuratlı köyündedir. Milattan Önce 6000’li yıllara yani Demir Çağı’na kadar dayandırılan geçmişiyle dikkat çeker. Frig dilinde yazıtlar ve bazı kanıtlar üzerine buranın “Pteria” kenti olduğu düşünülür. Herodot’un anlattığı Pteria Muharebesi’nin burada geçtiğine dair fikirler olsa da henüz kesin kanıtlar bulunamamıştır.

Akdağmadeni Kilisesi

Yeşildere mahallesi Akdağmadeni Kilisesi 1862 yılında kesme taş ve mermerden inşa edilmiştir. Grekçe bulunan kilisenin kapısında 2 çevresinde 11 Grekçe kitabesi vardır.

Çeşka Yeraltı Şehri

Yozgat merkeze yaklaşık 3 kilometre mesafede bulunan yeraltı şehrine 3 ayrı noktadan giriş vardır. Yeraltı şehrinde oda ve salonları birbirine bağlayan tüneller, üst katında kayaya oyma mezarlar görülmeye değerdir. Yakınlarında Frig, Roma ve Bizans dönemine ait seramik kalıntıları tespit edilmiştir.

Tavium Antik Kenti

Büyüknefes köyünde bulunan antik kent Hitit, Frig ve Galatlar dönemine ait yerleşim izlerini barındırır. Asıl yerleşimin Milattan Önce 3. – 1. yüzyıl arasında olduğu Tavium antik kentinde mezar stelleri, mimari parçalar ve seramikler daha sonraki dönemlere de işaret eder. Romalılar tarafından Galatlar olarak adlandırılan Balkan asıllı kavimler döneminde bölgenin önemli ticaret merkezi olmuş ve başkentliğini yapmıştır.

Yozgat’ta Yapılacak Aktiviteler

Yozgat ziyaretiniz sırasında ne yapacağınızı düşünüyorsanız öncelikle kendinize bir lezzet turu için rota belirleyebilir, sonra turistik gezileri tamamlayarak en son kaplıcalarda dinlenebilirsiniz. Yozgat tatilinde mutlaka yapmanız gerekenler şunlardır:

Yöresel Lezzet Turuna Çıkın

“Yozgat yöresel yemeklerde neyi meşhur?” sorusunun yanıtları lezzet duraklarında hangi yemekleri aramanız gerektiğini gösterir. Yozgat merkez restoranları ve turistik tesislerinde yemeniz gereken lezzetler:

  • Bulama çorbası yapımı zor olsa da içerisindeki patlıcan, nane ve yumurtayla oldukça özel bir lezzettir. Üstelik içerisinde yapımı meşakkatli olan yarma da bulunur.
  • Arabaşı yemeği Yozgat’ın en popüler lezzetlerinin başında gelir. Yapımı ve sunumunda kullanılan hamurlar yemeğe asıl lezzetini verir.
  • Yozgat böreği adından da anlaşılacağı üzere şehirde en sevilen hamur işleri arasında yer alır. Klasik ıspanaklı börekle çok benzer olmasına rağmen çok fazla tüketildiği için bu isimle anılır.
  • İncir uyutması Yozgat’a gidince tadına bakmanız gereken tatlılar arasındadır. Lezzeti ve sunumu ile gözünüze ve damak zevkinize hitap eder.

Sarıkaya Kaplıcaları’na Gidin

Termal turizm merkezi ilan edilen Sarıkaya ilçe merkezindeki kaplıca suları içerisindeki florür ile şifalıdır. 48 °C sıcaklığı oligometalik sular grubundaki kaplıcalar siyatik ağrılar, kadın hastalıkları, kadınsal akıntılar, safra kesesi ve karaciğer taşları gibi birçok rahatsızlığın şifası için destekleyici olarak tercih edilir.

Festival ve Şenliklere Katılın

Yozgat’ı anlamak için insanlarını ve kültürünü de keşfetmek gerekir. Bunu yapmanın en eğlenceli yolu da yöresel festival ve şenliklere katılmak olur. Sorgun Geleneksel Gurbetçiler Şöleni, Uluslararası Sürmeli Şenliği ve Uluslararası Bahadın Kültür Şenliği tarihlerini kontrol ederek bu etkinliklere katılabilirsiniz.

Yozgat’ta Gezilecek Yerler

Yozgat gezisi sırasında mutlaka uğramanız gereken doğal güzellikleri de listenize eklemelisiniz. Kamp, trekking, bisiklet sürmek ya da piknik için Yozgat gezilecek yerler nereler?

  • Çamlık Milli Parkı 264 hektarlık alanıyla 1958 yılında Türkiye’nin ilk milli parkı olarak açılmıştır. Kafkas Çamı olarak da bilinen 400-500 yaşlarında Karaçam ağaçlarını Türkiye’de sadece burada görebilirsiniz. Çamlık 30 civarı endemik bitki türü ve birçok farklı cinste bitkisiyle botanik turizminin önemli alanlarındandır.
  • Kazankaya Kanyonu Aydıncık ilçesinin 10 kilometre uzağında yer alır. Alan dağları, Mal Belen tepesi, Yeşilırmak ve Çekerek ırmağı ile eşsiz manzaraya sahip bir vadidir. 3 metreyi aşan boyuyla Anadolulu tanrıça Kybele kabartmasını da Çekerek ırmağının yanındaki kaya üzerinde duvar kabartması olarak görebilirsiniz.

Bozok, Cehirlik, Şebekpınarı gibi birçok yaylaya ve doğal güzelliğe ulaşmak için araca ihtiyacınız olur. Çünkü şehir her köşede farklı bir güzellik saklasa da ulaşım konusunda sorun yaşanabilir. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Yozgat’ta da özgürce dolaşmak istiyorsanız yakıt tasarruflu bir Kanuni motosiklet modeli ile hayallerinizdeki geziye çıkabilirsiniz.

Leave a Reply